Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dokument svým názvem odkazuje k takřka neprůstřelnému Cowspiracy, který se stal v některých kruzích legendou. Je tedy předem jasné, kam bude mířit. Mladý dokumentarista Ali Tabrizi se nám vynasnaží sdělit, jak komerční rybolov ovlivňuje diverzitu oceánů, jaká zvěrstva se tam dějí, jak to je s etiketami udržitelného rybolovu a kdy budou naše oceány bez ryb. Jde na to přitom postupně a logicky. Ukazuje svůj příběh. Ten začíná u týpka, jenž ve volném čase čistí pláže od plastového balastu, a končí u jednání s představiteli velkých koncernů a Evropské Unie.
Film ukazuje několik problémů, které v souvislosti s komerčním rybolovem nemusí být tak patrné. Pár jich tu pro poříklad vypíchnu. První je stiuace, kdy průmyslový komerční rybolov z oceánu vyloví i druhy, které nejsou primárním úlovkem. Do sítí s tuňákem se často dostávají i delfíni, kteří tu zemřou uvězněni a rybářské lodě je pak mrtvé házejí zpět do oceánu. Druhým je fakt, že nejvíce plastových nečistot v oceánu zůstává právě po rybářských lodích. Srovnání plastových brček a zbytků plastových rybářských sítí je neúměrný. Pak je tu business s trvale udržitelnými značkami, kdy firma zaplatí za značku, která ve výsledku není a ani nemůže být garantovaná. Film dává do souvislosti i to, že malí rybáři nemají šanci proti velkým průmyslovým lodím, jenž jim během chvíle vyloví většinu života z moře. Okrajově se zabývá novodobým otrokářstvím, vraždami ekologických pozorovatelů a masovým vybíjením „konkurence“, jakými jsou například delfíni, kteří také loví ryby.
To, co film říká a kam směřuje, je jasné, srozumitelné. Trochu mi vadí dojem senzace, který se snaží ze situace vytěžit. Chápu, že taková věc film lépe prodá, ale v očích člověka, který na dané téma viděl už možná i desítky jiných dokumentů, mi přijde úsměvný jakýkoliv pokus říkat, že jde o zamlčovanou pravdu. Jde spíše o pravdu, která nechce být slyšena a je to i důvod, proč se mnoha lidem nebude na podobný dokument koukat s dobrým pocitem. Je to stejné, jako když se právě děje nějaké bezpráví a vy se díváte někam jinam. Je to prostě pohodlnější. Správné je zasáhnout, pohodlné je přehlížet. Tvůrcům lze vytknout, jak moc tlačí na pilu. Najde se tu pár situací, které opravdu nahrávají konspiračním teoriím a dávají filmu mírný odér paranoii, což je škoda, protože vše co film říká považuji za důležité.
Naopak velmi výmluvně působí rozhovory se zástupci firem. A to ať už jde o společnosti, které se zabývají propagací bezplastového světa, politických institucí nebo dokonce těch, kteří se živí rozdáváním potravinových značek jakými je Dolphin Safe. Ta argumentační bezradnost, na kterou tvůrci narážejí u osob, se kterými dělají o udržitelném rybolovu rozhovory, je velmi výmluvná a patří k tomu nejlepšímu, co dokument nabízí. Současně tu zazní i hlasy lidí, jakými jsou například Sylvia Earle, což je takový David Attenborough mořského světa a zakladatelka iniciativy Mission Blue.
Seaspiracy je potřebný film. Mrzí mě, že chvílemi buduje napětí trochu umělými prostředky a zatím nemá stránku, která by dávala odkazy na ověřitelné zdroje, stejně jako u Cowspiracy. Pokud vás téma zajímá, dávám odkaz na dva dokumenty z poslední doby, které jsou o chlup kvalitnější: Azurová a Plastic Ocean.
USA, 2021, 89 min
Režie: Ali Tabrizi Kamera: Ali Tabrizi Hudba: Benjamin Sturley Hrají: Ali Tabrizi, Richard O´Barry, Richard Oppenlander, Michael Klaper, Paul Watson, Michael Greger Producenti: Kip Andersen Střih: Ali Tabrizi
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.